Vyhledávání
OSTRUŽINOJAHODA

NÁVODY NA PĚSTOVÁNÍ

ROSTLINKY V KVĚTINÁČÍCH     Po přijetí zásilky rostlinky důkladně zalijeme a nejlépe ihned zasadíme. Všechny čerstvě vysazené mladé rostlinky je nutné chránit před mrazem a to i ty mrazuvzorné, z důvodu, že rostliny začnou být otužilé teprve až zesílí. Pokud je nutné, chráníme  je před přímým sluncem, čerstvě rozvinuté lístečky mohou být cholustivé na prudký sluneční svit. Na podzim či brzy na jaře mohou být zaslané rostlinky zcela bez listí, jedná se o přirozený stav, takové rostlinky jsou mnohem odolnější než ty, které jsou trvale zelené ve skleníku. Některé rostlinky, které na zimu neopadaly, mohou mít na jaře listy tmavé a povadlé, nebojte se však, jsou to jen staré listy, rostlinám vyrostou listy úplně nové. Jsou i rostlinky přezimující pouze jako kořeny v zemi, např. trvalky, ostružinojahoda atd., které začnou rašit, jakmile se dostatečně oteplí. U rostlin jako jsou jarní borůvky - zimolezy kamčatské nastává podzimní změna barvy listí a následný opad výrazně dříve než u ostatních, proto mohou být vzhledově v nepoměru s jinými rostlinkami.

PROSTOKOŘENNÉ STROMKY A KEŘÍKY     Ovocné stromky se u nás před balením zastřihují pouze tak, aby se vešly do balíku, stromky si tedy ještě sestříhejte dle vlastního uvážení. Na jaře je však nutno stromky sestříhat opravdu razantně (délku větví ponechte pouze 15 cm, angrešty a rybízy 10 cm). Pokud stromek větve nemá, jedná se o tzv. špičák, zastřižením vrcholu si založíte korunku, jak vysoko Vám bude vyhovovat. Před sázením stromků odstřihněte kořenům konečky (nejvýše jeden centimetr) a ponořte je na několik hodin do vody, tím stromky nasají potřebnou vodu a lépe se Vám ujmou. Postokořenné stromky vysaďte vždy do volné půdy. Nejvhodnější doba k výsadbě na podzim je obvykle od začátku října až do konce listopadu, dle počasí i déle (dokud nezmrzne zem na kámen, sníh nevadí). Na jaře obvykle od začátku března (když rozmrzne zem) až do doby, kdy stromky začnou výrazně rašit. 

......................................................................................................................................................

ASTRA NÍZKÁ   vytváří kompaktní trsy (cca 30cm vysoké) s bohatě větvenými olistěnými stonky posetými velkým množstvím fialovomodrých květů se žlutým středem. Dobře roste v každé normální zahradní propustné zemině na plně osluněném stanovišti. Kvete od konce léta do podzimu. Vhodná je pro výsadbu do skalek a na okraje květinových záhonů.

AZALKA   potřebuje mírně kyselou propustnou zem, smícháme tedy původní zeminu s rašelinou v poměru 1:1 a můžeme přidat i trochu písku. Azalky sázíme na slunné místo.  Stálezelené druhy na zimu vždy přikryjeme chvojím. Opadavé azalky jsou odolné, u těchto na zimu přikrýváme jen malé sazenice.

BARVÍNEK   je stálezelený půdopokryvný keřík, s krásně lesklými a sytě zelenými listy vejčitého tvaru. Na jaře během dubna rozkvétá fialkovomodrými kvítky a květenství vydrží až dlouho do léta. Na pěstování je to velice nenáročná rostlina, která je odolná proti chorobám i škůdcům. Dobře roste v každé nezamokřené půdě. Používá se i do zastíněných míst v zahradě jako náhrada trávníků.

BERGENIE   půdopokryvná rostlina s téměř kulatými velkými listy. Je vhodná i k pěstování v truhlíku. Na pěstování a půdu  je velice nenáročná. Pro bohaté květenství je  vhodné ji vysadit na slunné až polostinné stanoviště. Květy jsou hroznovité sytě růžové barvy na  stoncích vysokých 30 až 40 cm. Je plně mrazuvzdorná.  

BORŮVKA KANADSKÁ     Rostlinu před sázením nejprve důkladně zalijeme, po té opatrně vyjmeme z květináče a zasadíme do připravené jámy.  Větvičky které jsou příliš slabé nebo pokroucené odstraníme. Dle velikosti rostliny vyhloubíme jámu o průměru 0,5 m až 1 m a zeminu nahradíme rašelinou, na dno nasypeme vrstvu písku. Ačkoliv některé zdroje uvádějí předem jámu ještě vystlat folíí, nedoporučujeme to, v půdě pak již neprobíhá přirozená mikrocirkulace vzduchu. Rostliny pravidelně přihrnujeme pilinami, dle velikosti sazenice až do výšky 20 cm, borůvka tak bude překořeňovat nahoru a omezí se tím přijímání prvků ze zásadité půdy odspoda. Nezapomeneme od dubna do června přihnojovat hnojivy určenými pro borůvky nebo kyselomilné rostliny (nejvhodnější je Agrabiomin s rohovinou). Rostliny jsou samosprašné, ale pro větší úrodu je vhodné vysadit více různých odrůd.Kanadskou borůvku je možné pěstovat i v květináči (zejména zakrslá odrůda Patriot či balkonová odrůda NorthCountry), na zimu se může květináč s rostlinou nechat venku, při větších mrazech však chráníme. Řez rostlin provádíme tak, že staré zdřevnatělé výhony odřízneme hned u země, při správné péči by měla borůvka každý rok vyhnat odspoda úplně nové výhony, keř se snažíme udržovat asi s šesti až osmi výhony různého věku. Kanadskou borůvku lze řezem i tvarovat (zejména dekorativní odrůdu Brigitta, která tvoří úžasně husté keře, je proto vhodná do živých plotů) musíme však počítat s tím, že po větším řezu borůvkový keř v příštím roce méně naplodí.

BORŮVKA ZIMOLEZ KAMČATSKÝ     Jedná se o zcela nenáročnou rostlinu. Nejlepší pěstební výsledky docílíme při výsadbě více rostlin. Zimolez vysazujeme do klasického zahradnického substrátu. Tvorbu plodů podpoříme přihnojením v předjaří Cereritem nebo Hydrokomplexem. Po čtyřech letech je dobré rostlinu zmladit odstraněním starých větví. Zimolez kamčatský kvete již během dubna a plody dozrávají v průběhu května až června. Růst rostliny je ukončen během července, kdy začnou zasychat a opadávat listy.
 
BORŮVKA MUCHOVNÍK - INDIÁNSKÁ BORŮVKA    Jedná se o samosprašný nenáročný keř dorůstající do 2m výšky. Je silně mrazuvzdorný (až – 40 C) a to i v době květu v dubnu, kdy snese i 5ti stupňové přímrazky. Plodí třetím rokem po výsadbě po dobu následujících 40ti a 50ti let. Při výsadbě bude muchovník vděčný za přimíchání kompostu do sázecí zeminy a kvalitní zálivku. Prvním rokem po výsadbě se výhony zkracují na 1/3 délky. Plody se sklízí v červnu a sklizeň je postupná.
 
BRAMBOŘÍK BŘEČŤANOLISTÝ VENKOVNÍ   se v poslední době stává stále oblíbenější květinou na našich zahrádkách. Krásné květy rozkvétají na podzim nejčastěji v září a říjnu. Velice dekorativní jsou i přízemní růžice listů, které bývají stříbřitě zabarvené. Nejlépe se bramboříkům daří v polostínu v propustné humózní zemině. Na jednom stanovišti vydrží tyto  rostliny i několik let.
 
BRUSINKY     Americkým brusinkám se dobře daří na vlhkých místech. Keříčkové brusinkypřemočení nemají rády. Sazenice sázíme do jamky o rozměru 0,3x0,3x0,3m a zahrneme rašelinou. Brusinky spolehlivě rostou a plodí i bez hnojení, brusinky jsou na hnojiva citlivé, proto je vůbec nehnojíme.
 
BŘÍZA BĚLOKORÁ    je mrazuvzdorný listnatý strom bělostnou borkou. Je velice nenáročná na pěstování a půdní typ. Hodí se jak do skupinových výsadeb tak i jako solitéra do větších zahrad.
 
ČERNÝ BEZ     Nenáročná dřevina na pěstování, která poroste téměř na jakémkoli stanovišti a to i na suchých a chudých půdách a v mrazových kotlinách. Nejlépe roste ve stínu a na půdách bohatých na živiny s dostatkem dusíku, barevnolisté variety však ve stínu mohou ztrácet svoji charakteristickou barvu. Tvarování keře není většinou nutné. Pokud je třeba, můžeme provést hluboký zmlazovací řez. 
 
DENIVKA      je zcela nenáročná trvalka, která vydrží na jednom stanovišti dlouhé roky. Je prakticky bezúdržbová. Postupně se rozrůstá do velkého trsu. Pěstuje se pro své překrásně barevné květy tvarově podobné liliím.
 
FÍKOVNÍK     Fíkovník pěstujeme v úrodné a dobře propustné zemině. Mladé rostliny v prvních letech po vysazení chráníme před mrazy. Ke kořenům přihrneme hlínu a zakryjeme chvojím.  Pokud fíkovník pěstujeme v přenosné nádobě, kterou před příchodem prvních mrazů přeneseme do skleníku nebo bezmrazé místnosti. Fíkovník v květníku musíme každoročně přesazovat, protože rychle roste, starší rostliny stačí přesadit jednou za 4 roky. Již druhým rokem provádíme výchovný řez. Podpoříme tím tvorbu postranních větví, na nichž se tvoří plody. Přihnojujeme průběžně během sezony univerzálním hnojivem.
 
GOJI KUSTOVNICE ČÍNSKÁ     Pěstujeme na slunném chráněném místě ve vzdušné hlinitopísčité půdě obohacené kompostem. Hnojíme v květnu a červnu hnojivy tzv. na plod, s dostatkem fosforu. Rostliny ocení občasnou závlahu během horkého léta, pozor však na přemokření. Při řezu odstraňujeme překřížené, suché nebo přestárlé větve a také větve uprostřed, které keř zbytečně zahušťují. Plody dozrávají během července, jsou vhodné ke konzumaci jako čerstvé i ke zpracování, do šťáv apod. Velmi oblíbené jsou usušené k použití do čajů.
 
HORTENZIE   mají nejraději polostinná místa se slabě kyselou půdou. Mladší rostliny v zimě chráníme před vymrznutím přihrnutím hlíny ke kořenům nebo zakrýváme chvojím. Během sezony hnojíme dvakrát měsíčně minerálními i organickými hnojivy. Odkvetlé květy odstraňujeme až na jaře. 
 
CHŘEST GIJNLIM     DELIKATESNÍ ODRŮDA vhodná k pěstování jako bílý i zelený chřest. Bílý má jemnější chuť, zelený je zase aromatičtější. Pěstujeme ve vzdušné hlinitopísčité půdě obohacené kompostem. První sezonu na podzim výhony seřízneme (dorůstají až 150 cm), další rok na jaře je již můžeme začít sklízet, výhonky necháme narůst 25-30 cm, po té odřežeme (několik výhonů necháme aby rostlina zesílila), sklízíme až do června. Pokud chceme mít chřest bílý, na jaře rostlinu přihrneme zeminou a až se začne nadzvedávat, zeminu rozhreneme a bílé výhonky odřežeme. Dobrou chuť!
 
IBIŠEK SYRSKÝ     je venkovní opadavý keř, který v našich podmínkách dorůstá přibližně do 2 metrů. Pro výsadbu volíme vždy slunné a teplé stanoviště, které je dobře chráněné před větry. Zemina musí být dobře propustná a humozní s dostatkem výživy. V listopadu je vhodné zamulčování kompostem, který ochrání kořeny a zároveň dodá výživu pro jarní růst. Nikdy nehnojíme na podzim dusíkatými hnojivy, protože nově narostlé dřevo by nebylo vyzrálé a namrzlo by! Řez provádíme zásadně v předjaří, kdy rostliny především prosvětlíme a odstraníme suché větve.  
 
IRIS    vynikají bohatým pestrým květenstvím, které ozdobí každou zahradu. Jsou nenáročné na pěstování a dobře rostou v každé půdě. Sázíme na slunné stanoviště. Jsou to dlouhověké trvalky, které na jednom stanovišti vydrží řadu let. Hodí se k řezu.
 
JAHODOVÝ STROMEK - PSIDIUM     Rostlina kvete již druhým rokem. Plody dozrávají asi za 4 měsíce po odkvětu. Zralé plody samy opadávají. Někdy dochází koncem léta k druhému kvetení a i tyto druhé plody ještě vyzrají. Hnojíme univerzálním hnojivem. Aby stromek dobře plodil, musíme ho umístit na slunné stanoviště a pravidelně zalévat. Neprospívá mu zaschnutí ani přemokření. Na zimu rostlinku přeneste do chladnější místnosti (10 až 15°C), zálivku omezíme a kontrolujeme, aby substrát zcela neproschl. Přes zimu může opadat listí.
 
KALMIE    je stálezelený keřík, který svými nádhernými květy ozdobí každou zahradu. Má ráda polostinná místa s dobře propustným podložím, které zajistíme smícháním rašeliny s hrubým pískem. Řez keříku není nutný, ale pokud jej chceme tvarovat, provádíme se to ihned po odkvětu v květnu, než se vytvoří poupat na další rok. Kořeny kalmií jsou hned pod povrchem, jako u všech vřesovištních rostlin, a proto je důležité zamezit jejich vysušování pravidelným mulčováním světlou rašelinou. Při výsadbě kombinujeme s ostatními vřesovištními dřevinami.
 
KARAFIÁT SKALKOVÝ    je mrazuvzdorná trvalka kvetoucí v létě, pěstovaná pro bohatství vonných květů. Vyžaduje otevřené slunné stanoviště a provzdušněnou půdu. Vhodný do skalek nebo jako nízké lemování cestiček.
 
KIWI VELKOPLODÉ     Zasadit do kvalitní, spíše kyselé půdy.  V teplých polohách možno pěstovat na chráněném slunečném místě venku, můžete zasadit i do květníku (na zimu schovat) nebo pěstovat ve skleníku. Rostlina potřebuje oporu - je pnoucí. Námi nabízené odrůdy velkoplodého kiwi jsou samosprašné. Plody zrají během října, je důležité uthnout je včas a nechat ještě dozrát při pokojové teplotě, pro delší skladování uložit do lednice. Rostliny je třeba během zimy prořezat, plodí na dvouletém dřevě, je tedy třeba všechny starší výhony seřezat, aby rostlina vytvářela výhony nové.
 
KOMULE     též zvaná lidově motýlí keř, neboť svým nápadným omamně vonícím květenstvím připomínajícím šeřík, láká hejna motýlů na nektar. Kvete od července až do října. Vysazujeme na slunné a chráněné stanoviště se středně těžkými, ale dobře propustnými půdami s vyšším obsahem vápníku. Rostlina velice rychle roste a  dobře snáší sucho. Na zimu je důležité provést zakrytí kořenů  silnou vrstvou zeminy. Po mrazech seřízneme, pokud je to třeba, kompletně u země. Komule opětovně velice rychle naroste až do výšky 2 metrů, protože má výbornou regenerační schopnost.
 
KONIKLEC    je trvalka vhodná pro pěstování ve skalce.  Pestré okouzlující květy rozkvétají na jaře. Vyžaduje stanoviště na plném slunci s drenážovanou půdou, která musí obsahovat jen málo živin, protože koniklec nesnáší přehnojení dusíkem! Je to dostatečně mrazuvzdorná rostlina, která na zimu nevyžaduje žádnou speciální ochranu.
 
KONVALINKA     je plně mrazuvzdorná trvalka kvetoucí na jaře. Drobné bílé květy ve tvaru zvonečku jsou velice vonné. Konvalinky rostou v jakékoliv půdě, dávají však přednost stanovišti s částečným přistíněním a vlhkou zeminou.   
 
KOSMATEC   je trvalka kvetoucí od června až do srpna. Pro dobrý vývoj květenství je třeba ji pěstovat na plném slunci. Nesnáší přemokření a vyžaduje propustnou písčitou půdu, kterou nehnojíme! Dobře se  mu daří ve skalce i v hliněných nádobách na  osluněném balkonu či terase. 
 
LÍPA SRDČITÁ     je poměrně rychle rostoucí listnatý strom. Jeho koruna je kompaktní vejčitého tvaru. Je odedávna ceněna pro své dřevo a léčivou schopnost květů (proti nachlazení, léčí záněty, podporuje imunitu, vylučování žluči a další). Kvete v červnu a červanci zlatožlutými medonosnými a sladce vonícími květy. Na pěstování je velice nenáročná. Nejlépe se lípě daří na slunných polohách s propustnou humózní půdou. Vysazujeme jako soliteru do větších zahrad, hodí se pro výsadbu alejí. 
 
LOMIKÁMEN   je vytrvalá polštářovitá nízká trvalka vhodná do skalky. Nejlépe se jí daří ve spárách mezi kameny. Preferuje slunná až polostinná místa, ale nesnáší polední úpal. Je plně mrazuvzdorná.  
 
MAGNOLIE    je  teplomilná dřevina, která vyžaduje osluněné stanoviště, chráněné před větry a mrazy. Vysazujeme nejlépe v březnu a říjnu do propustné, humózní půdy s dostatkem vláhy. Nevhodné jsou pro magnolii těžké jílovité nebo vysychavé a vápenité půdy. Při sázení je dobré do jámy přidat 1/3 rašeliny. Nesázíme příliš hluboko. Přihnojujeme hnojivy na kvetoucí okrasné dřeviny. K mladým rostlinám přihrnujeme na zimu hlínu, nebo zakrýváme listím. Starší rostliny nezmlazujeme řezem, protože málo obrážejí.
 
MALINÍK BLACK JEWEL - BRISTOL     Černoplodou malinu vysazujeme nejlépe na osluněné stanoviště. Rodí na dvouletém dřevu a pro svůj růst vyžaduje oporu, stejně jako ostružiny.  Výhony dorůstají až do 4m. V letním období - po sklizni, výhony zakrátíme. Kontejnerované sazenice vysazujeme od jara až do zámrazu. Sázíme do neutrální až mírně kyselé půdy, bohaté na živiny a dostatek vláhy. Přihnojujeme 3x za sezonu (brzy na jaře, koncem května a po sklizni) cereritem nebo hnojivy na drobné ovoce.  Bristol je velmi odolný a plně mrazuvzdorný.   
 
MÁTA POMERANČOVÁ    je trvalka s jemnou vůní pomerančů a mentolu. Stonky mají hnědé zabarvení. Je nenáročná na pěstování a daří se jí v běžné zahradní půdě na slunci i v polostínu. Má léčivé účinky na zažívací soustavu, odstraňuje nadýmání, zlepšuje trávení a tvorbu žluče.
 
MUCHOVNÍK     Jedná se o samosprašný nenáročný keř dorůstající do 2m výšky. Je silně mrazuvzdorný (až –40°C) a to i v době květu v dubnu, kdy snese i 5ti stupňové přímrazky. Plodí třetím rokem po výsadbě po dobu následujících 40ti a 50ti let. Při výsadbě bude muchovník vděčný za přimíchání kompostu do sázecí zeminy a kvalitní zálivku. Prvním rokem po výsadbě se výhony zkracují na 1/3 délky. Plody se sklízí v červnu a sklizeň je postupná.
 
MYROBALÁN     Je to otužilá, plně mrazuvzdorná dřevina, která není náročná na půdu. Dobře snáší jak větrné stanoviště, tak i suché stanoviště na plném slunci. Dřevina velice rychle roste a pokud je to zapotřebí, snese i velice hluboký výchovný řez.
 
NEVĚSTIN ZÁVOJ   jeho jemně růžové drobné kvítky jsou krásné v kombinaci a ostatními květinami. Hodí se do suchých vazeb. Rostlina potřebuje pro svůj  dobrý vývoj plné slunce  a  písčitou nebo kamenitou sušší půdu, která je dobře propustná. Na podzim ji seřízneme těsně nad zemí. Podpoříme tím bohaté květenství v příštím roce. Rostlina nesnáší přesazování.
 
OKRASNÁ TRÁVA ´RED BARON´    je pěstovaná pro své červené olistění, které dodá záhonům eleganci a zdůrazní kontrasty. Pěstujeme na slunečném stanovišti v dobré propustné zemině. Na zimu chráníme kořeny před vymrznutím nastýlkou z chvojí nebo slámy. Travina je vhodná i pro pěstování v květináčích, které na zimu ukládáme do bezmrazé místnosti.
 
OSTRUŽINOJAHODA     Je nenáročná na pěstování, dobře roste i v polostínu a hodí se i jako podsadba pod stromy. Ostružinojahoda přezimuje v kořenech, její horní část na podzim odumírá a na jaře opět vyraší nové výhony. Ostružinojahodu můžete vysazovat prakticky kdykoliv, pokud zem není zmrzlá, čerstvě vysazené rostlinky na zimu pro jistotu přykryjte chvojím, příští rok to již není potřeba. Je možné ji pěstovat i v květináči na terase. Hnojit můžete od dubna do června hnojivem na drobné ovoce či Cereritem, nebo opatrně přihrnout posečenou trávou. Na krásné plody se můžete těšit od července až do podzimu.
 
PAULOVNIA PLSTNATÁ     je vzácný exotický strom s velkými listy a nádherným bohatstvím fialovomodrých zvonkovitých květů. Pro svůj dobrý růst potřebuje slunce a kvalitní půdu. Mladé stromky je potřeba na zimu ochránit před mrazem. Ideálním řešením je přezimování v bezmrazých prostorech a s výsadbou počkat až na jaro příštího roku po „zmrzlých“. Mladé stromky jsou náchylné k namrzání pupenů. Do volné půdy vysazujeme starší stromky, které mají již kmínek dřevnatý. I na venkovním stanovišti je však dobré mladý stromek na zimu chránit zamulčováním kořenů a obalením kmínku. 
 
PLAMENKA KOBERCOVÁ    je oblíbená skalnička, která spolehlivě vytvoří hustý a bujný kobercový porost, který je na jaře obsypán drobnými květy. Plazivé stonky se rychle rozrůstají do šířky a zakořeňují. Jsou to na pěstování zcela nenáročné skalničky vhodné také pro suché zídky, kamenná koryta a obruby květinových záhonů.   
 
POMĚNKOVEC VELKOLISTÝ   si v poslední  době získal velikou oblibu v našich zahradách díky jasně modrým jemným kvítkům podobným pomněnce. Hodí se pro osázení polostinných míst v zahradě, okolo zahradních jezírek a do skupin stínomilných rostlin, kde je nevysychavá půda.  Na pěstování je tato  dlouhověká rostlina nenáročná. Začíná rašit  počátkem dubna a na podzim zatahuje. Je mrazuvzdorná až do -40C.  
 
PRVOSENKA ZOUBKATÁ    je vytrvalá rostlina, která nakvétá už začátkem března a kvete až do konce dubna. Květy, které vyrůstají z husté přízemní listové růžice, jsou kulovitého tvaru fialovomodré barvy. Prvosenka dobře roste na plném slunci i v polostínu v každé normální zahradní zemině. Vysazuje se nejčastěji do skalek a květinových záhonů.   
 
PUSTORYL JASMÍNOVÝ     je opadavý keř, který kvete v časném létě, kdy je odsypán záplavou bílých omamně a sladce vonících květů. Dorůstá do výšky 2,5-3m. Na pěstování je nenáročný. Nejlépe se mu daří na slunném stanovišti, ale dobře snáší i polostín. Formování keře zastřihnutím se provádí po odkvětu. Je plně mrazuvzdorný.   
 
REBARBORA    se pěstuje pro listové řapíky,  které se často vybarvují do června. Řapíky mají široké uplatnění v kuchyni. Připravují se z nich zavařeniny, kompoty a moučníky. Je to plně mrazuvzdorná rostlina nenáročná na pěstování, která dříve nesměla chybět v žádné zahrádce. Nejlépe se jí daří v hluboké humózní zemině na slunci i v polostínu. Vysoká květenství je třeba odstranit, aby rostlinu zbytečně nevysilovala. Na jednom stanovišti vydrží i desítky let.   
 
SCHIZANDRA     Schizandra je pnoucí rostlina, proto potřebuje oporu. Vysazujeme na slunné  místo, nejlépe k jižní zdi, kořeny je třeba přistínit. Schizandra je jednodomá, může se tedy opylit sama, avšak v některých letech na keři vyrostou pouze samčí nebo samičí květy, proto je vhodné vysadit více rostlin najednou, asi metr od sebe. Schizadnra je mrazuvzdorná, mladé rostliny však ještě před mrazem chráníme. Při velkém suchu zaléváme. Hnojíme pravidelně od dubna do června, nejlépe Cereritem.
 
SLOUPOVITÉ STROMKY     Po přijetí zásilky nejprve kořeny stromku na několik hodin ponoříme do vody (u prostokořenných, kontejnerované pouze důkladně zalijeme), po té zasadíme do připravené jámy s kvalitní zeminou. Sloupovité jabloně nevyžadují prakticky žádný řez, pokud by snad některá větvička vyrostla přece jen delší, sestřihneme ji na požadovanou délku. První jablíčka můžete sklízet již druhý rok. Stromky je možné pěstovat velmi blízko u sebe, asi 50-70 cm (velmi oblíbené je vysadit ´živý plot´ ze sloupovitých stromků).Ostatní sloupovité stromky (třešně, hrušně, slivoně, broskvoně a meruňky) je třeba zpočátku udržovat řezem tak, že postranní větvičky pravidelně zakracujeme (obrázky, které prezentují některé zásilkové firmy ve svém katalogu, jsou graficky upravované, stromky takto ve skutečnosti nevypadají), stromky vysazujeme asi 90-120 cm od sebe.Stromky v květináči chráníme před mrazem!A co dělat když se nám rozvětví vršek sloupovitého stromku? Vybereme jednu větvičku, která míří nejlépe kolmo nahoru a tu necháme jako hlavní terminál, ostatní odstřihneme (viz obrázek). 

SRDCOVKA    je starodávná trvalka s elegantními květy ve tvaru srdíček na obloukovitých stoncích. Nejlépe se jí daří v polostínu v normální vlhčí půdě. Na jednom stanovišti vydrží po mnoho let.     

TOULEŇ SRDČITÁ     je půdopokryvná opadavá vytrvalá rostlina, která má kožovité zelené olistění s různobarevnými skvrnami od světle žluté   až po svítivě červenou. Dává přednost polostínu a vlhčí půdě, dobře se jí bude ale dařit i na slunci. Nejkrásnější vybarvení listů je na podzim. Výška rostliny je 10 až 20 cm. Plošně se rozrůstá plazivými kořenovými výhonky.

TŘAPATKA  NACHOVÁ   je léčivá trvalka kvetoucí v létě. Nejlépe se jí daří na slunci ve vlhčí, ale dobře propustné půdě bohaté na humus. Je plně mrazuvzdorná.

 

DALŠÍ INFORMACE SE PŘIPRAVUJÍ

 
 
VYSTVĚTLIVKY K VELIKOSTI KVĚTINÁČE

Baby kontejner - malý květináček s malou rostlinkou (obvykle malá rostlinka)

Kontejner P9 - květináč kulatý o průměru 9 cm, nebo hranatý s velikostí 9 x 9 cm (obvykle menší sazenice)

Kontejner 1L - květináč o objemu 1 litr (obvykle středně velká sazenice)

Kontejner 2L - květináč o objemu 2 litry (obvykle větší sazenice)

S balem - rostlina ja zasílána bez květináče, s balem hlíny, ve kterém je zakořeněná.

Prostokořenné - rostlina není v květináči, je zasílána s volnými kořeny v pytli s vlhkou zeminou (keře, stromky)

Balené - rostlina je již od našeho dodavatele zabalena do igelitové folie, s kořeny v zemině, opatřena barevnou etiketou

 

Na veškerý text i ilustrace zde uveřejněné se vztahuje COPYRIGHT.

NAŠE BORŮVKOVÁ FARMA

KEŘOVÁ VIŠEŇ

AKTUALITY:

PŘÍJEM OBJEDNÁVEK PRO PODZIMNÍ SEZONU: Prostokořenné stromky a keře postupně naskladňujeme dle zákona o vyorávání, objednávat je ale můžete již nyní. Většina rostlin v květináči je skladem. 

-------------------------------------

-------------------------------------

-------------------------------------

REPORTÁŽ Z NAŠEHO ZAHRADNICTVÍ - O ANGREŠTU KLIKNĚTE ZDE

-------------------------------------

REPORTÁŽ Z NAŠEHO ZAHRADNICTVÍ - O ČERVENÉ LÍSCE LENCE KLIKNĚTE ZDE

--------------------------------------

REPORTÁŽ Z NAŠEHO ZAHRADNICTVÍ - O OSTRUŽINOJAHODĚ KLIKNĚTE ZDE

--------------------------------------

Další reportáže z našeho zahradnictví najdete v archivu pořadu HOBBY NAŠÍ DOBY na webu České televize.

---------------------------------------

Něco navíc pro Vás:

 

DÁREK ZDARMA

při objednávce zboží v jedné zásilce za minimálně 800,-Kč od nás dostanete dárek

zákazník není přihlášen
Přihlásit se
KEŘE A STROMKY NABÍZÍME: