Vyhledávání
NOVINKA - KEŘOVÁ VIŠEŇ

NÁVODY NA PĚSTOVÁNÍ

ROSTLINKY V KVĚTINÁČÍCH

Po přijetí zásilky rostlinky důkladně zalijeme a nejlépe ihned zasadíme. Všechny čerstvě vysazené mladé rostlinky je nutné chránit před mrazem a to i ty mrazuvzorné, z důvodu, že rostliny začnou být otužilé teprve až zesílí. Pokud je nutné, chráníme  je před přímým sluncem, čerstvě rozvinuté lístečky mohou být cholustivé na prudký sluneční svit. Na podzim či brzy na jaře mohou být zaslané rostlinky zcela bez listí, jedná se o přirozený stav, takové rostlinky jsou mnohem odolnější než ty, které jsou trvale zelené ve skleníku. Některé rostlinky, které na zimu neopadaly, mohou mít na jaře listy tmavé a povadlé, nebojte se však, jsou to jen staré listy, rostlinám vyrostou listy úplně nové. Jsou i rostlinky přezimující pouze jako kořeny v zemi, např. trvalky, ostružinojahoda atd., které začnou rašit, jakmile se dostatečně oteplí. U rostlin jako jsou jarní borůvky - zimolezy kamčatské nastává podzimní změna barvy listí a následný opad výrazně dříve než u ostatních, proto mohou být vzhledově v nepoměru s jinými rostlinkami.

 

PROSTOKOŘENNÉ STROMKY A KEŘÍKY

Ovocné stromky se u nás před balením zastřihují pouze tak, aby se vešly do balíku, stromky si tedy ještě sestříhejte dle vlastního uvážení. Na jaře je však nutno stromky sestříhat opravdu razantně (délku větví ponechte pouze 15 cm, angrešty a rybízy 10 cm). Pokud stromek větve nemá, jedná se o tzv. špičák, zastřižením vrcholu si založíte korunku, jak vysoko Vám bude vyhovovat. Před sázením stromků odstřihněte kořenům konečky (nejvýše jeden centimetr) a ponořte je na několik hodin do vody, tím stromky nasají potřebnou vodu a lépe se Vám ujmou. Nejvhodnější doba k výsadbě na podzim je obvykle od začátku října až do konce listopadu, dle počasí i déle (dokud nezmrzne zem na kámen, sníh nevadí). Na jaře obvykle od začátku března (když rozmrzne zem) až do doby, kdy stromky začnou výrazně rašit.

 

KANADSKÁ BORŮVKA

Rostlinu před sázením nejprve důkladně zalijeme, po té opatrně vyjmeme z květináče a zasadíme do připravené jámy.  Větvičky které jsou příliš slabé nebo pokroucené odstraníme. Dle velikosti rostliny vyhloubíme jámu o průměru 0,5 m až 1 m a zeminu nahradíme rašelinou, na dno nasypeme vrstvu písku. Ačkoliv některé zdroje uvádějí předem jámu ještě vystlat folíí, nedoporučujeme to, v půdě pak již neprobíhá přirozená mikrocirkulace vzduchu. Rostliny pravidelně přihrnujeme pilinami, dle velikosti sazenice až do výšky 20 cm, borůvka tak bude překořeňovat nahoru a omezí se tím přijímání prvků ze zásadité půdy odspoda.

Nezapomeneme od dubna do června přihnojovat hnojivy určenými pro borůvky nebo kyselomilné rostliny (nejvhodnější je Agrabiomin s rohovinou). 

Rostliny jsou samosprašné, ale pro větší úrodu je vhodné vysadit více různých odrůd.

Kanadskou borůvku je možné pěstovat i v květináči (zejména zakrslá odrůda Patriot či balkonová odrůda NorthCountry), na zimu se může květináč s rostlinou nechat venku, při větších mrazech však chráníme. 

Řez rostlin provádíme tak, že staré zdřevnatělé výhony odřízneme hned u země, při správné péči by měla borůvka každý rok vyhnat odspoda úplně nové výhony, keř se snažíme udržovat asi s šesti až osmi výhony různého věku. Kanadskou borůvku lze řezem i tvarovat (zejména dekorativní odrůdu Brigitta, která tvoří úžasně husté keře, je proto vhodná do živých plotů) musíme však počítat s tím, že po větším řezu borůvkový keř v příštím roce méně naplodí.

 

SLOUPOVITÉ STROMKY

Po přijetí zásilky nejprve kořeny stromku na několik hodin ponoříme do vody (u prostokořenných, kontejnerované pouze důkladně zalijeme), po té zasadíme do připravené jámy s kvalitní zeminou, případně do květináče.

Sloupovité jabloně nevyžadují prakticky žádný řez, pokud by snad některá větvička vyrostla přece jen delší, sestřihneme ji na požadovanou délku. První jablíčka můžete sklízet již druhý rok. Stromky je možné pěstovat velmi blízko u sebe, asi 50-70 cm (velmi oblíbené je vysadit ´živý plot´ ze sloupovitých stromků).

Ostatní sloupovité stromky (třešně, hrušně, slivoně, broskvoně a meruňky) je třeba zpočátku udržovat řezem tak, že postranní větvičky pravidelně zakracujeme (obrázky, které prezentují některé zásilkové firmy ve svém katalogu, jsou graficky upravované, stromky takto ve skutečnosti nevypadají), stromky vysazujeme asi 90-120 cm od sebe.

Stromky v květináči chráníme před mrazem!

A co dělat když se nám rozvětví vršek sloupovitého stromku?

Pokud se nám u jakéhokoliv sloupovitého stromku vršek začne nevhodně větvit, vybereme jednu větvičku, která míří nejlépe kolmo nahoru a tu necháme jako hlavní terminál, ostatní odstřihneme (viz obrázek). 

     

                                                       

SCHIZANDRA

Schizandra je pnoucí rostlina, proto potřebuje oporu. Vysazujeme na slunné  místo, nejlépe k jižní zdi, kořeny je třeba přistínit. Schizandra je jednodomá, může se tedy opylit sama, avšak v některých letech na keři vyrostou pouze samčí nebo samičí květy, proto je vhodné vysadit více rostlin najednou, asi metr od sebe. Schizadnra je mrazuvzdorná, mladé rostliny však ještě před mrazem chráníme. Při velkém suchu zaléváme. Hnojíme pravidelně od dubna do června, nejlépe Cereritem.

 

GOJI KUSTOVNICE ČÍNSKÁ

Pěstujeme na slunném chráněném místě ve vzdušné hlinitopísčité půdě obohacené kompostem. Hnojíme v květnu a červnu hnojivy tzv. na plod, s dostatkem fosforu. Rostliny ocení občasnou závlahu během horkého léta, pozor však na přemokření. Při řezu odstraňujeme překřížené, suché nebo přestárlé větve a také větve uprostřed, které keř zbytečně zahušťují. Plody dozrávají během července, jsou vhodné ke konzumaci jako čerstvé i ke zpracování, do šťáv apod. Velmi oblíbené jsou usušené k použití do čajů.

 

CHŘEST GIJNLIM

DELIKATESNÍ ODRŮDA vhodná k pěstování jako bílý i zelený chřest. Bílý má jemnější chuť, zelený je zase aromatičtější. Pěstujeme ve vzdušné hlinitopísčité půdě obohacené kompostem. První sezonu na podzim výhony seřízneme (dorůstají až 150 cm), další rok na jaře je již můžeme začít sklízet, výhonky necháme narůst 25-30 cm, po té odřežeme (několik výhonů necháme aby rostlina zesílila), sklízíme až do června. Pokud chceme mít chřest bílý, na jaře rostlinu přihrneme zeminou a až se začne nadzvedávat, zeminu rozhreneme a bílé výhonky odřežeme. Dobrou chuť!

 

VELKOPLODÉ KIWI (Jenny, Booscop)
 
Zasadit do kvalitní, spíše kyselé půdy.  V teplých polohách možno pěstovat na chráněném slunečném místě venku, můžete zasadit i do květníku (na zimu schovat) nebo pěstovat ve skleníku. Rostlina potřebuje oporu - je pnoucí. Námi nabízené odrůdy velkoplodého kiwi jsou samosprašné. Plody zrají během října, je důležité uthnout je včas a nechat ještě dozrát při pokojové teplotě, pro delší skladování uložit do lednice. Rostliny je třeba během zimy prořezat, plodí na dvouletém dřevě, je tedy třeba všechny starší výhony seřezat, aby rostlina vytvářela výhony nové.
 
 
 
ČERNOLODÝ MALINÍK BLACK JEWEL - BRISTOL
 
Černoplodou malinu vysazujeme nejlépe na osluněné stanoviště. Rodí na dvouletém dřevu a pro svůj růst vyžaduje oporu, stejně jako ostružiny.  Výhony dorůstají až do 4m. V letním období - po sklizni, výhony zakrátíme. Kontejnerované sazenice vysazujeme od jara až do zámrazu. Sázíme do neutrální až mírně kyselé půdy, bohaté na živiny a dostatek vláhy. Přihnojujeme 3x za sezonu (brzy na jaře, koncem května a po sklizni) cereritem nebo hnojivy na drobné ovoce.  Bristol je velmi odolný a plně mrazuvzdorný.   
 
 
 
JAHODOVÝ STROMEK - PSIDIUM
 
Rostlina kvete již druhým rokem. Plody dozrávají asi za 4 měsíce po odkvětu. Zralé plody samy opadávají. Někdy dochází koncem léta k druhému kvetení a i tyto druhé plody ještě vyzrají. Hnojíme univerzálním hnojivem. Aby stromek dobře plodil, musíme ho umístit na slunné stanoviště a pravidelně zalévat. Neprospívá mu zaschnutí ani přemokření. Na zimu rostlinku přeneste do chladnější místnosti (10 - 15 °C), zálivku omezíme a kontrolujeme, aby substrát zcela neproschl. Přes zimu může opadat listí.
 
 
FÍKOVNÍK

Fíkovník pěstujeme v úrodné a dobře propustné zemině. Mladé rostliny v prvních letech po vysazení chráníme před mrazy. Ke kořenům přihrneme hlínu a zakryjeme chvojím.  Pokud fíkovník pěstujeme v přenosné nádobě, kterou před příchodem prvních mrazů přeneseme do skleníku nebo bezmrazé místnosti. Fíkovník v květníku musíme každoročně přesazovat, protože rychle roste, starší rostliny stačí přesadit jednou za 4 roky. Již druhým rokem provádíme výchovný řez. Podpoříme tím tvorbu postranních větví, na nichž se tvoří plody. Přihnojujeme průběžně během sezony univerzálním hnojivem.

 

VYSTVĚTLIVKY K VELIKOSTI KVĚTINÁČE

Baby kontejner - malý květináček s malou rostlinkou (obvykle časně z jara)

Kontejner P9 - květináč kulatý o průměru 9 cm, nebo hranatý s velikostí 9 x 9 cm (obvykle menší sazenice)

Kontejner xL - květináč o objemu x litrů, např. kontejner 2L - květináč o objemu 2 litry (obvykle větší sazenice)

Prostokořenné - rostlina není v květináči, zasílána s volnými kořeny v pytli s vlhkou zeminou (keře, stromky)

Balené - rostlina je již od našeho dodavatele zabalena do igelitové folie, s kořeny v zemině, většinou s barevnou etiketou

 

 

DALŠÍ INFORMACE SE PŘIPRAVUJÍ

 

 

Na veškerý text i ilustrace zde uveřejněné se vztahuje COPYRIGHT.

OSTRUŽINOJAHODA

AKTUALITY:

Objednávky pro Jarní sezonu 2018 přijímáme přes e-shop od pondělí 1.1.2018.

--------------------------------------

Již i poslední dávka zásilek pro Podzimní sezonu 2017 byla odeslána. Děkujeme Vám za přízeň a těšíme se na Vás v Jarní sezoně 2018.

--------------------------------------

REPORTÁŽ Z NAŠEHO ZAHRADNICTVÍ - O OSTRUŽINOJAHODĚ KLIKNĚTE ZDE

--------------------------------------

REPORTÁŽ Z NAŠEHO ZAHRADNICTVÍ - O MINI KIWI KLIKNĚTE ZDE

--------------------------------------

REPORTÁŽ Z NAŠEHO ZAHRADNICTVÍ - O ZAHRADNÍCH OSTRUŽINÁCH KLIKNĚTE ZDE

---------------------------------------

Se svým filmový štábem nás několikrát navštívila PANÍ JIŘINA BOHDALOVÁ, jako vždy plná optimismu a neutuchající energie. Tyto reportáže můžete shlédnout v archivu České televize v pořadu HOBBY NAŠÍ DOBY KLIKNĚTE ZDE.

O JABLONI S ČERVENOU DUŽINOU 23.9.2017

O KEŘOVÝCH VIŠNÍCH 17.6.2017

O ZIMOLEZECH KAMČATSKÝCH 10.6.2017

O BRUSINKÁCH 3.12.2016

O MRAZUVZDORNÉM KAKI 19.11.2016

O ASIJSKÝCH HRUŠNÍCH 5.11.2016

O PĚSTOVÁNÍ RAKYTNÍKU 29.10.2016

O FÍKOVNÍKÁCH 15.10.2016

O NAŠÍ PLANTÁŽI KANADSKÝCH BORŮVEK 17.9.2016

Něco navíc pro Vás:

 

DÁREK ZDARMA

při objednávce zboží v jedné zásilce za minimálně 800,-Kč od nás dostanete dárek

zákazník není přihlášen
Přihlásit se